Skip to content

Ako hovoriť o úzkosti so svojím okolím

""
Ako hovoriť o úzkosti so svojím okolím

Úzkostné problémy v poslednom čase trápia stále viac osôb. Je lepšie o nich s okolím hovoriť, alebo si ich mám radšej nechať pre seba?

Úzkosť, napätie, nepokoj, neschopnosť sústrediť sa. Pocity, ktoré zažíva každý. Lenže čo robiť, keď nie sú ojedinelé? Čo robiť, keď vás tieto stavy začnú obťažovať v každodennom živote? Zveriť sa priateľom a rodine môže byť veľmi prínosné. Môžu vám pomôcť vaše problémy zvládať a robiť život znesiteľnejším. Každý problém, na ktorý nie ste sami, je razom jednoduchší. Lenže čo keď vaše okolie duševné ťažkosti neuznáva a vníma ich len ako slabosť? Nebojte sa, ani v takom prípade nemusíte zostať na svoje trápenie sami.

Sebadôveru podrývajúce pocity

Zažívať raz za čas stres, strach alebo neistotu je bežné. Dlhodobo však ide o nezávideniahodnú situáciu, ktorá sa navyše zle vysvetľuje. Aké rôzne prejavy mávajú ľudia, ktorí trpia úzkosťou? Nájdete sa v niektorých z nich?

  • Pocit uviaznutia v jednom kole, z ktorého nie je cesta von.
  • Zahltenosť a snaha ujsť od všetkého preč.
  • Pocit, že sa dusíte a nemôžete sa nadýchnuť.
  • Problémy so spánkom.
  • Neschopnosť sústrediť sa a robiť racionálne rozhodnutia.
  • Pocit, že vás ostatní sledujú a súdia. 
  • Paralyzujúci strach čokoľvek robiť.
  • Čierne scenáre, na ktoré nedokážete prestať myslieť.
  • Pocit, že nemáte svoju úzkosť (prípadne život) pod kontrolou, a strach, že sa môže kedykoľvek objaviť.
  • Neustály vnútorný boj medzi svojimi jednotlivými ja, medzi emocionálnou a racionálnou zložkou.
  • Snaha o perfekcionizmus, ktorá vedie k ďalším pocitom zlyhania.

Ujasnite si, KOMU to chcete povedať

Len čo máte zoznam ľudí, ktorým by ste radi o svojom stave povedali, ujasnite si, čo im vlastne budete hovoriť. Je pochopiteľné, že s partnerom, s ktorým trávite väčšinu času, sa budete chcieť deliť o všetko, na rozdiel od ľudí, ktorých vídate málo. Alebo naopak, svojej drahej polovičke radšej nechcete povedať takmer nič, pretože sa hanbíte. Možno sa nepodelíte o tieto informácie ani so svojimi rodičmi. A naopak, pre vás bude dôležité, aby čo najviac o vašich úzkostiach vedeli v práci a podľa toho sa k vám správali či aby ste si vďaka tomu mohli upraviť pracovné podmienky. Pokiaľ to len trochu pôjde, majte reálne očakávania. Sami určite viete, ako funguje vaša rodina, priatelia či kolegovia a šéf v práci. Hovorte vždy len toľko, koľko je nevyhnutné na dosiahnutie vašich cieľov. Niekedy môže byť viac nápomocné vzdelávacie video či odkaz než vami opísané ťažkosti. Ako určitá kostra pre vaše pocity môže poslúžiť zoznam vyššie.

Povedzte, čo potrebujete

Cieľom vašej informácie by mala byť komunikácia toho, čo od okolia potrebujete. Inak sa môže stať, že poslucháči zostanú zmätene stáť a nebudú vedieť, ako sa k vám majú naďalej správať. Snaha hovoriť, čo potrebujete vy, by mala eliminovať dobre mienené rady okolia. Napriek tomu počítajte s tým, že sa im nemožno úplne vyhnúť.

Čo robiť, keď blízki nepomôžu

Niekedy, aj keby sme veľmi chceli, nenájdeme spriaznenú dušu, ktorá by nám bola v tomto prípade oporou. Alebo nevieme, ako s ostatnými komunikovať. Alebo nás z toho chytá hrôza a úzkosť. Práve v týchto prípadoch (a nielen v nich) sa hodí pomoc psychoterapeuta či psychológa. Pomôže vám pracovať nielen s vašou úzkosťou, ale tiež ujasniť si, či chcete svoje problémy s okolím riešiť, alebo nie. 

Nech už bude vaše rozhodnutie akékoľvek, verte, že s týmto problémom nie ste sami. Celosvetovo ide o 3,6 % populácie, ktoré bojujú s rovnakými problémami ako vy. A toto číslo v posledných rokoch stúpa.

(rhl)

Zdroje:

Ďalšie články

""

Prof. Radek Ptáček: Ide o to, naslúchať svojim pocitom

Dlhodobý stres je toxický. Prečo je dôležité byť vnímavý k sebe samému, čo obnáša syndróm vyhorenia a ako si budovať odolnosť voči stresu?
Čítajte viac >
""

Krok za krokom – ako sa cítiť šťastnejší?

Životná spokojnosť je stav mysle, keď sa cítime príjemne v súvislosti s tým, kde sa v živote nachádzame a čo sme vybudovali či získali. Neznamená, že už nie je o čo usilovať, a ani to neznamená, že by sme neprežívali útrapy a prehry.
Čítajte viac >
""

Uklidňujúca sila valeriány, medovky a mäty

Napätie, obavy, strach či úzkosti - mnohé ťažkosti môžu pomôcť zvrátiť rokmi overené rastliny s komplexom látok, ktoré majú upokojujúce a relaxačné účinky.
Čítajte viac >