Skip to content

Ako sa home office podpisuje na našej psychike

Ako sa home office podpisuje na našej psychike

Home office alebo práca z domu zažila svoj veľký boom počas posledných rokov pri epidémii ochorenia covid-19. Pod vplyvom tejto udalosti bolo mnoho zamestnancov nútených urobiť si zo svojho domova provizórnu kanceláriu. Mnohí z nich si tak mohli vyskúšať prácu z domu. Niektorí na ňu nedajú dopustiť, iným absolútne nevyhovuje. A pre mnohé pozície je to stále úplne nemožné. Aké výhody so sebou home office prináša? Je vhodný pre všetkých? Alebo má, naopak, neblahý vplyv na našu duševnú pohodu?

Výhody home office

Ľudia si na práci z domu cenia najmä niekoľko vecí. Tým najpodstatnejším pre nich býva možnosť skĺbenia starostlivosti o rodinu s prácou. Výsledkom sú spokojnejší zamestnanci a zároveň platí, že spokojnejší rovná sa produktívnejší zamestnanec. Aj keď tak nemá zamestnávateľ nad pracujúcimi úplnú kontrolu, vyplatí sa to všetkým zúčastneným.

  • Už žiadny čas v kolónach – čas strávený v dopravných zápchach pri ceste do práce dokáže byť poriadne otravný. Ľudia, ktorí môžu pracovať z domu, oceňujú, že „nestrácajú“ čas, ktorý by trávili na cestách. 
  • Čas len pre seba – nejde len o čas získaný cestami do práce, ale tiež ten, ktorý venujeme všetkým prípravám. Reprezentatívne oblečenie, účes, make-up, obed. Prípadne čas, ktorý strávime plánovaním, ako zaistiť všetky mimopracovné veci čo najefektívnejšie po ceste z práce.
  • Minimalizujete riziko sezónnych infekcií – ľudia, ktorí majú horšiu imunitu alebo sú častejšie chorí, ocenia, keď sa môžu vyhnúť pracovnému kolektívu a svoju prácu si urobiť doma. Nevystavujú sa tak pre nich rizikovému prostrediu a nie sú v strese z obáv o svoje zdravie.
  • Small talk len pre tých, ktorí o to stoja – nie všetci oceňujú bezobsažný pokec v kuchynke či pri výťahoch. Najmä introverti sa radšej všetkým týmto zbytočným konverzáciám vyhnú. O to viac majú silu a chuť sa pobaviť s blížnymi, teda tými, na ktorých im skutočne záleží.
  • Konečne čas na rodinu – výhodou práce z domu je možnosť jej skĺbenia so starostlivosťou o rodinu. Niekedy je totiž ťažké stíhať začiatky škôlok, škôl, krúžkov a ďalších vecí, keď sa prekrývajú s bežným pracovným časom. Navyše, prečo napríklad prichádzať o peniaze, keď je dieťa choré, ale vy pracovať môžete?

Nevýhody práce z domu

Každá minca má dve strany a inak to nie je ani pri home office. S ktorými problémami bojujú zamestnanci najčastejšie?

  • Z radosti postupne až do depresie – zozačiatku sa ľudia v získanej samote vyžívajú. Oceňujú, že nie sú zaťahovaní do žiadnych zbytočných konverzácií. Časom však začne pôsobiť sociálna izolácia a prevládne pocit vyčlenenia a osamotenia. To všetko môže prerásť až do depresie.
  • Žiadne ostré hranice – ak domov máte tu a prácu tam, je jasne ohraničené, na čo aký priestor slúži. Doma je to však zložitejšie. Mnoho ľudí má problém s vyčlenením času, ktorý práci venujú. Často tak namiesto získaného času pre seba a rodinu po večeroch dorábajú rozrobené úlohy či odpovedajú na e-maily.
  • Nadmiera meetingov a nedorozumení – informácie nezískavame len z toho, čo nám druhý hovorí, ale aj z toho, ako to hovorí, ako sa tvári, aké postavenie má jeho telo či ako gestikuluje. Len časť týchto vecí možno preniesť online komunikáciou. Vznikajú tak časté nedorozumenia a riešením často býva až nadbytok online meetingov. To potom spôsobuje únavu, preťaženie a nepozornosť.

O práci z domu nemožno povedať, či sa na našom duševnom zdraví podieľa čisto pozitívne, alebo negatívne. Vždy závisí od jednotlivej situácie, zamestnanca a podmienok, ktoré na prácu má. Väčšina ľudí, a to tak extrovertov, ako aj introvertov, sa však zhoduje na tom, že je pre ich duševnú pohodu najprínosnejší čiastočný home office. V tomto variante sa nedokážu úplne prejaviť nedostatky jednotlivých foriem práce, ale prevažujú práve ich benefity. 

(rhl)

Zdroje:

https://www.prinz-lawfirm.com/our-blog/2022/may/does-working-from-home-benefit-mental-health-or-/
https://longevity.technology/lifestyle/the-impact-of-work-from-home-on-mental-health/#google_vignette

Ďalšie články

""

Prof. Radek Ptáček: Ide o to, naslúchať svojim pocitom

Dlhodobý stres je toxický. Prečo je dôležité byť vnímavý k sebe samému, čo obnáša syndróm vyhorenia a ako si budovať odolnosť voči stresu?
Čítajte viac >
""

Krok za krokom – ako sa cítiť šťastnejší?

Životná spokojnosť je stav mysle, keď sa cítime príjemne v súvislosti s tým, kde sa v živote nachádzame a čo sme vybudovali či získali. Neznamená, že už nie je o čo usilovať, a ani to neznamená, že by sme neprežívali útrapy a prehry.
Čítajte viac >
""

Uklidňujúca sila valeriány, medovky a mäty

Napätie, obavy, strach či úzkosti - mnohé ťažkosti môžu pomôcť zvrátiť rokmi overené rastliny s komplexom látok, ktoré majú upokojujúce a relaxačné účinky.
Čítajte viac >