Čo je to depresia

Depresia patrí medzi najčastejšie duševné ochorenia. Prejavuje sa zmenami nálady, nezáujmom až apatiou a zníženou výkonnosťou.
Depresia sa líši od bežných zmien nálad a nepríjemných pocitov prameniacich z nášho každodenného prežívania, ktoré zažíva každý z nás. Môže ovplyvniť všetky aspekty života vrátane vzťahov s rodinou, priateľmi a ďalšími osobami v našom okolí. Tiež môže viesť k problémom v škole a v práci.
Depresia môže postihnúť kohokoľvek a v akomkoľvek veku. Ľudia, ktorí prežili nejaké traumatizujúce udalosti, stratu blízkej osoby či napríklad zneužívanie, majú väčšiu pravdepodobnosť, že sa u nich depresia rozvinie. Ženy majú väčšiu pravdepodobnosť výskytu depresie než muži.
Uvádza sa, že depresia v Európe patrí medzi jednu z najčastejších príčin pracovnej neschopnosti. Depresia a duševné ochorenie všeobecne sú navyše stále zaťažené mnohými predsudkami, čo ľudia trpiaci touto chorobou pochopiteľne vnímajú veľmi negatívne.

Depresia sa môže vyskytnúť jednorazovo alebo tzv. epizodicky. Ochorenie môže ovplyvňovať aj ročné obdobie, často sa objavuje na jeseň či v zimných mesiacoch. Podľa miery závažnosti rozlišujeme niekoľko kategórií depresie – obzvlášť rizikové je potom zvýšené riziko samovrážd. Konkrétne hovoríme o týchto formách depresie:

Podľa mechanizmu vzniku tiež rozdeľujeme depresie na:

Ako často sa objavuje depresia v populácii

Podľa štatistík bojuje s depresívnou poruchou zhruba 5 – 16 % osôb. Ženy pritom trpia týmto ochorením dvakrát častejšie než muži. Viac sa vyskytuje u chronicky chorých, najmä u osôb s onkologickým, srdcovo-cievnym, reumatickým či neurologickým ochorením. Tiež ňou častejšie trpia ľudia s chronickými bolesťami či osoby závislé od alkoholu či iných návykových látok. Negatívne sa na vzniku depresie podieľa aj hospitalizácia.

Tiež existujú určité rizikové obdobia v živote jedinca pre výskyt depresie – u žien ide okrem iného o obdobie šestonedelia a prechodu, u oboch pohlaví o obdobie dospievania a seniorský vek. 

Priemerný vek, keď sa prejaví prvá depresívna epizóda, je zhruba 29 rokov, v poslednom čase však klesá. V prípade bipolárnych porúch sa prvé prejavy ochorenia spravidla objavujú skôr. Pravdepodobnosť choroby sa tiež odvíja od genetického zaťaženia.

Aké sú príčiny depresie

V súčasnosti sa predpokladá, že vznik depresie ovplyvňuje mnoho faktorov. Ide jednak o tie genetické, hoci v poslednom čase vedci predpokladajú, že rola genetiky je v tejto oblasti preceňovaná. Ďalšiu rolu hrajú psychologické aspekty, konkrétne povahové rysy jedinca, jeho výchova, vzdelanie a iné vlastnosti. Podľa jednej z teórií je depresia určitým typom naučeného správania – tzv. naučená bezmocnosť.

Depresia môže prepuknúť po silne traumatizujúcej udalosti, v takom prípade hovoríme o exogénnej depresii, ale tiež náhle a zdanlivo bezdôvodne – endogénna depresia.

Dostupné zdroje hovoria o týchto konkrétnych príčinách rozvoja depresie:

Odborníci hovoria nielen o príčinách depresie, ale aj o ich rizikových faktoroch. Tieto aspekty sa však môžu zhodovať, teda príčinou, ale zároveň rizikovým faktorom môžu napríklad byť niektoré ochorenia. Medzi ďalšie rizikové faktory rozvoja depresívnej poruchy patria:
Depresia môže súvisieť aj s ekonomickými faktormi. S ochorením častejšie bojujú ľudia s nižším vzdelaním a príjmami či ľudia dlhodobo nezamestnaní.

Ako sa prejavuje depresia

O depresiu môže ísť vtedy, ak počas minimálne dvoch týždňov, buď po celé dni, alebo minimálne väčšinu dňa pociťujete nasledujúce prejavy:
Pochopiteľne nie každý jedinec s depresiou pociťuje všetky tieto príznaky. Niekto ich pociťuje viac, iný menej. V prípade depresie však symptómy výrazne zasahujú do nášho dennodenného fungovania a spôsobujú nám značné ťažkosti.

Depresia tiež môže vyvolať ďalšie zmeny nálad či správania. Ide napríklad o:

Depresia sa môže prejavovať odlišne u žien aj u mužov. Každý jedinec síce pociťuje depresívne pocity, no spôsob, ako sa s nimi vyrovnáva, sa môže líšiť. Muži majú väčšiu tendenciu prejavovať skôr zlosť a podráždenie než smútok. Takisto v snahe vyrovnať sa s nepríjemnými pocitmi častejšie siahajú po alkohole či drogách.

Psychické ťažkosti sa tiež často môžu prejavovať určitou somatizáciou – búšením srdca, zvieraním na hrudi, dlhotrvajúcimi bolesťami hlavy, tráviacimi problémami.

Závažnosť a početnosť príznakov sa líšia podľa danej osobnosti jedinca, typu jeho choroby a jej štádia. Ak pociťujete opísané príznaky a tie sa dlhší čas nezlepšujú, respektíve máte vo svojom okolí niekoho s prejavmi depresie, vyhľadajte odborníka.

Dokážeme sa pred depresiou chrániť?

Jednoduchá prevencia depresie neexistuje, pretože ju ovplyvňuje príliš mnoho faktorov.

Existujú však niektoré mechanizmy, ktoré nás môžu do istej miery ochrániť. V tej súvislosti hovoríme o tzv. reziliencii, teda miere odolnosti proti negatívnym vplyvom. Reziliencia vysvetľuje, prečo sa niektorí ľudia zvládnu vyrovnať aj s veľmi závažnými tragickými situáciami bez toho, aby podľahli depresívnym stavom.

Medzi ochranné faktory patria o. i. stabilný okruh priateľov a určité sociálne zázemie, schopnosť požiadať blízkych o pomoc, materiálna istota, vyvážený duševný život a sebadôvera, zmysel pre humor. Rolu hrá tiež zdravý životný štýl – zdravá strava a dostatok pohybových aktivít, dostatok spánku, nefajčenie a obmedzená konzumácia alkoholu.

Pre zvládanie depresie a posilňovanie celkovej pohody je dôležité dodržiavať nasledujúce pravidlá:

Možnosti liečby depresie

Podľa závažnosti depresívnej poruchy možno voliť rôzne typy liečby. Lekár obvykle navrhne iba podpornú psychoterapiu a ďalej pacienta sleduje, ak:

Aktívnu liečbu potom (praktický lekár) navrhne vtedy:

V prípade závažnejších príznakov je namieste sa zveriť do starostlivosti psychiatra:

Medzi konkrétne možnosti liečby radíme:

Uvoľnite sa!

Pripravili sme pre vás multimediálnu galériu, v ktorej rýchlo nájdete inšpiráciu, aby ste sa cítili dobre.

Inšpiráciu nájdete v galérii.

Magazín

""

Prof. Radek Ptáček: Ide o to, naslúchať svojim pocitom

Dlhodobý stres je toxický. Prečo je dôležité byť vnímavý k sebe samému, čo obnáša syndróm vyhorenia a ako si budovať odolnosť voči stresu?
Čítajte viac >
""

Krok za krokom – ako sa cítiť šťastnejší?

Životná spokojnosť je stav mysle, keď sa cítime príjemne v súvislosti s tým, kde sa v živote nachádzame a čo sme vybudovali či získali. Neznamená, že už nie je o čo usilovať, a ani to neznamená, že by sme neprežívali útrapy a prehry.
Čítajte viac >
""

Uklidňujúca sila valeriány, medovky a mäty

Napätie, obavy, strach či úzkosti - mnohé ťažkosti môžu pomôcť zvrátiť rokmi overené rastliny s komplexom látok, ktoré majú upokojujúce a relaxačné účinky.
Čítajte viac >