Čo je to depresia
Depresia patrí medzi najčastejšie duševné ochorenia. Prejavuje sa zmenami nálady, nezáujmom až apatiou a zníženou výkonnosťou.
Depresia sa líši od bežných zmien nálad a nepríjemných pocitov prameniacich z nášho každodenného prežívania, ktoré zažíva každý z nás. Môže ovplyvniť všetky aspekty života vrátane vzťahov s rodinou, priateľmi a ďalšími osobami v našom okolí. Tiež môže viesť k problémom v škole a v práci.
Depresia môže postihnúť kohokoľvek a v akomkoľvek veku. Ľudia, ktorí prežili nejaké traumatizujúce udalosti, stratu blízkej osoby či napríklad zneužívanie, majú väčšiu pravdepodobnosť, že sa u nich depresia rozvinie. Ženy majú väčšiu pravdepodobnosť výskytu depresie než muži.
Uvádza sa, že depresia v Európe patrí medzi jednu z najčastejších príčin pracovnej neschopnosti. Depresia a duševné ochorenie všeobecne sú navyše stále zaťažené mnohými predsudkami, čo ľudia trpiaci touto chorobou pochopiteľne vnímajú veľmi negatívne.
- Depresívna epizóda. Prejavuje sa najmä skľúčenosťou, smútkom, ľahostajnosťou a stratou záujmu. Depresívne epizódy ďalej môžeme deliť na ľahké, stredne ťažké a ťažké.
- Rekurentná depresívna porucha. Hovoríme o nej vtedy, ak sa objavia dve a viac depresívnych epizód. Aj v tomto prípade možno poruchu ďalej deliť podľa miery jej závažnosti.
- Sezónna afektívna porucha. Ako už bolo uvedené vyššie, táto forma sa spravidla objavuje na konci jesene alebo v zime. Prejavuje sa najmä nedostatkom energie a zvýšenou potrebou spánku a priberaním.
- Perzistentné afektívne poruchy. Ide o pretrvávajúce poruchy nálad, medzi ktoré patria cyklotýmia a dystýmia. Cyklotýmiou nazývame aspoň dva roky trvajúce zmeny nálad s miernymi prejavmi fázy mánie a depresie. Dystýmia je zas aspoň dva roky trvajúca, zároveň nepríliš závažná depresívna nálada.
- Bipolárna porucha. Pri tomto ochorení sa striedajú depresívne epizódy s prejavmi skľúčenosti a manickej fázy povznesenej nálady, prípadne môže dôjsť k ich spoločnému výskytu, keď hovoríme o zmiešanej epizóde.
- Atypická depresia. O tejto poruche hovoríme vtedy, ak fáza skľúčenosti občas preblesne aj obdobie veselšej nálady.
Podľa mechanizmu vzniku tiež rozdeľujeme depresie na:
- primárne, ktoré vznikajú tzv. samy osebe,
- sekundárne, ktoré vznikajú v dôsledku iného ochorenia – napríklad epilepsie či syndrómu vyhorenia.
Ako často sa objavuje depresia v populácii
Podľa štatistík bojuje s depresívnou poruchou zhruba 5 – 16 % osôb. Ženy pritom trpia týmto ochorením dvakrát častejšie než muži. Viac sa vyskytuje u chronicky chorých, najmä u osôb s onkologickým, srdcovo-cievnym, reumatickým či neurologickým ochorením. Tiež ňou častejšie trpia ľudia s chronickými bolesťami či osoby závislé od alkoholu či iných návykových látok. Negatívne sa na vzniku depresie podieľa aj hospitalizácia.
Tiež existujú určité rizikové obdobia v živote jedinca pre výskyt depresie – u žien ide okrem iného o obdobie šestonedelia a prechodu, u oboch pohlaví o obdobie dospievania a seniorský vek.
Priemerný vek, keď sa prejaví prvá depresívna epizóda, je zhruba 29 rokov, v poslednom čase však klesá. V prípade bipolárnych porúch sa prvé prejavy ochorenia spravidla objavujú skôr. Pravdepodobnosť choroby sa tiež odvíja od genetického zaťaženia.
Aké sú príčiny depresie
V súčasnosti sa predpokladá, že vznik depresie ovplyvňuje mnoho faktorov. Ide jednak o tie genetické, hoci v poslednom čase vedci predpokladajú, že rola genetiky je v tejto oblasti preceňovaná. Ďalšiu rolu hrajú psychologické aspekty, konkrétne povahové rysy jedinca, jeho výchova, vzdelanie a iné vlastnosti. Podľa jednej z teórií je depresia určitým typom naučeného správania – tzv. naučená bezmocnosť.
Depresia môže prepuknúť po silne traumatizujúcej udalosti, v takom prípade hovoríme o exogénnej depresii, ale tiež náhle a zdanlivo bezdôvodne – endogénna depresia.
Dostupné zdroje hovoria o týchto konkrétnych príčinách rozvoja depresie:
- Chemická nerovnováha v mozgu. Tento stav sa u osôb trpiacich depresiou môže vyskytovať v častiach riadiacich náladu, myšlienky, spánok, chuť do jedla či správanie.
- Hladiny hormónov. Riziko depresie môže zvyšovať zmena hladiny ženských pohlavných hormónov, a to jednak v dôsledku menštruačného cyklu, ďalej v období po pôrode či pred a v priebehu menopauzy.
- Rodinná záťaž. Väčšie riziko výskytu depresie sa objavuje u osôb, u ktorých sa toto ochorenie či iné poruchy nálad vyskytli už predtým v rodine.
- Trauma z raného detstva. Niektoré udalosti ovplyvňujú, akým spôsobom sa naše telo vyrovnáva so strachom a stresovými situáciami.
- Štruktúra mozgu. Podľa niektorých teórií máme väčšie riziko vzniku depresie, ak máme menej aktívny čelný lalok. Nepanuje však zhoda na tom, či k tejto odchýlke dochádza pred alebo po nástupe depresívnych príznakov.
- Zdravotný stav. Niektoré choroby môžu zvyšovať riziko rozvoja depresie, ide najmä o chronické ochorenia, nespavosť, chronickú bolesť, Parkinsonovu chorobu, náhlu mozgovú príhodu, infarkt či onkologické ochorenie.
- Užívanie návykových látok. Alkohol či iné látky môžu zvyšovať riziko depresie.
- Chronická bolesť. Bolesť, či už fyzického, alebo psychického charakteru, môže vyvolať depresiu.
- predchádzajúce depresívne epizódy,
- chronické úzkostné poruchy v detstve a mladosti,
- náročné životné okolnosti (napríklad strata blízkeho človeka, strata zamestnania, chronická záťaž na pracovisku či inde),
- nespavosť,
- nedostatočná či celkom chýbajúca sociálna podpora,
- diskriminácia,
- osamelosť,
- nedostatok svetla (čo môže viesť k tzv. zimnej depresii).
Ako sa prejavuje depresia
- smutnú, úzkostnú náladu a pocit smútku,
- pocity beznádeje a pesimizmu,
- pocity podráždenosti, frustrácie alebo nepokoja,
- pocity viny, bezcennosti a bezmocnosti,
- stratu záujmu o svoje koníčky a aktivity, ktoré vás inak tešia,
- pociťujete stratu energie, únavu a určité spomalenie životného tempa,
- problémy s koncentráciou, zabúdaním či so schopnosťou sa rozhodnúť,
- problémy so spánkom, včasné budenie či, naopak, neschopnosť sa ráno zobudiť,
- zmeny chuti do jedla či nečakaný nárast alebo stratu hmotnosti,
- rôzne telesné bolesti, bolesti hlavy, kŕče či rôzne tráviace ťažkosti, ktoré nie sú spôsobené jasnou príčinou a po liečbe nemiznú,
- myšlienky na smrť, samovraždu či samovražedné pokusy.
Depresia tiež môže vyvolať ďalšie zmeny nálad či správania. Ide napríklad o:
- zvýšený hnev alebo podráždenosť,
- pocit nepokoja či nervozity,
- tendenciu sa uzatvárať a byť negatívny,
- zvýšenú tendenciu vyhľadávať riskantné aktivity,
- väčšiu impulzivitu,
- častejšiu konzumáciu alkoholu alebo drog,
- izoláciu od rodiny a priateľov,
- stratu zodpovednosti v práci či v rodine a neschopnosť plniť ďalšie povinnosti,
- problémy v sexuálnej oblasti.
Depresia sa môže prejavovať odlišne u žien aj u mužov. Každý jedinec síce pociťuje depresívne pocity, no spôsob, ako sa s nimi vyrovnáva, sa môže líšiť. Muži majú väčšiu tendenciu prejavovať skôr zlosť a podráždenie než smútok. Takisto v snahe vyrovnať sa s nepríjemnými pocitmi častejšie siahajú po alkohole či drogách.
Psychické ťažkosti sa tiež často môžu prejavovať určitou somatizáciou – búšením srdca, zvieraním na hrudi, dlhotrvajúcimi bolesťami hlavy, tráviacimi problémami.
Závažnosť a početnosť príznakov sa líšia podľa danej osobnosti jedinca, typu jeho choroby a jej štádia. Ak pociťujete opísané príznaky a tie sa dlhší čas nezlepšujú, respektíve máte vo svojom okolí niekoho s prejavmi depresie, vyhľadajte odborníka.
Dokážeme sa pred depresiou chrániť?
Jednoduchá prevencia depresie neexistuje, pretože ju ovplyvňuje príliš mnoho faktorov.
Existujú však niektoré mechanizmy, ktoré nás môžu do istej miery ochrániť. V tej súvislosti hovoríme o tzv. reziliencii, teda miere odolnosti proti negatívnym vplyvom. Reziliencia vysvetľuje, prečo sa niektorí ľudia zvládnu vyrovnať aj s veľmi závažnými tragickými situáciami bez toho, aby podľahli depresívnym stavom.
Medzi ochranné faktory patria o. i. stabilný okruh priateľov a určité sociálne zázemie, schopnosť požiadať blízkych o pomoc, materiálna istota, vyvážený duševný život a sebadôvera, zmysel pre humor. Rolu hrá tiež zdravý životný štýl – zdravá strava a dostatok pohybových aktivít, dostatok spánku, nefajčenie a obmedzená konzumácia alkoholu.
Pre zvládanie depresie a posilňovanie celkovej pohody je dôležité dodržiavať nasledujúce pravidlá:
- Venovať sa činnostiam, ktoré nám predtým robili radosť.
- Udržiavať kontakt s našimi priateľmi aj rodinou.
- Pravidelne sa hýbať, aj keby malo ísť iba o krátke prechádzky.
- Čo najviac dodržiavať pravidelný režim v jedle aj spánku.
- Vyhýbať sa alebo aspoň obmedziť konzumáciu alkoholu a neužívať nelegálne drogy.
- Porozprávať sa o svojich problémoch s niektorým z našich blízkych.
- Vyhľadať lekára a zveriť sa mu so svojimi ťažkosťami.
Možnosti liečby depresie
- má pacient menej prejavov depresie,
- jeho ťažkosti sú iba občasné a trvajú kratšie než dva týždne,
- ťažkosti sa objavili nedávno a je zjavná ich vyvolávajúca príčina,
- má vo svojom okolí dostatočnú sociálnu podporu a nemá sebadeštruktívne myšlienky.
Aktívnu liečbu potom (praktický lekár) navrhne vtedy:
- ak sa u pacienta objavuje viac príznakov, ktoré sú dlhodobé,
- v rodine sa vyskytujú depresie či iné poruchy nálad,
- pacient má slabú sociálnu podporu a občasné sebadeštruktívne myšlienky.
V prípade závažnejších príznakov je namieste sa zveriť do starostlivosti psychiatra:
- chronické bolesti kĺbov a chrbtice,
- neuropatiu,
- najrôznejšie syndrómy, napríklad syndróm dráždivého čreva.
- Psychoterapiu. Či už podporná, alebo špecifická psychoterapia by mala byť súčasťou liečby každého pacienta. Ide o určitú systematickú prácu s pacientom počas 12 až 16 týždňov, keď v akútnej fáze mierne až stredne ťažkej depresie má porovnateľné účinky ako terapia pomocou liekov.
- Fototerapiu. Túto metódu lekár spolu s liekmi volí najmä pri sezónnej afektívnej poruche.
- Telesné cvičenie. Existuje stále viac dôkazov, že pravidelné dennodenné cvičenie pomáha najmä pri ľahšej forme depresie.
- Liečbu pomocou liečivých prípravkov. Pri stredne ťažkých až ťažkých formách depresie lekár spravidla pristupuje k liečbe pomocou antidepresív. V niektorých prípadoch však možno liečbu nasadiť aj pri ľahkých formách choroby. Lieky sa podávajú jednak v akútnej fáze ochorenia, prípadne aj v jej udržiavacej fáze (profylaxia) v snahe zabrániť návratu choroby. Výber liekov je, pochopiteľne, individuálny a záleží na mnohých okolnostiach.
Zdroje:
https://www.nzip.cz/clanek/682-deprese-formy-a-prubeh
https://www.wikiskripta.eu/w/Deprese
https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/deprese-priznaky-druhy-a-lecba/
https://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy-od-2013/Deprese_2013.pdf
https://www.nzip.cz/clanek/681-deprese-vznik-prevence-a-rizikove-faktory
https://www.psyon.cz/deprese/
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression
https://www.nimh.nih.gov/health/topics/depression
https://www.healthline.com/health/depression#treatment
Uvoľnite sa!
Pripravili sme pre vás multimediálnu galériu, v ktorej rýchlo nájdete inšpiráciu, aby ste sa cítili dobre.