Skip to content

Ktorý typ osobnosti si podľa Hippokrata poradí so stresom najlepšie?

Ktorý typ osobnosti si podľa Hippokrata poradí so stresom najlepšie?

Sangvinik, cholerik, melancholik a flegmatik. Kto z nás o nich nikdy nepočul? Ale je toto rozdelenie stále aktuálne?

Termínom osobnosť označujeme trvalé vlastnosti a správanie, ktoré zahŕňajú charakteristické osobnostné črty, záujmy, pudy, hodnoty, schopnosti, sebapoňatie a emocionálne vzorce. Každý človek sa rodí s odlišným typom osobnosti. A aj keď rôzne teórie opisujú štruktúru a vývoj osobnosti inak, zhodujú sa na tom, že osobnosť sa podieľa na určitom spôsobe správania. Pre jednoduchšie pochopenie okolitého sveta si ľudia triedia veci, javy či napríklad vlastnosti do skupín podľa podobnosti. A to isté urobil pred mnohými rokmi aj staroveký grécky lekár Hippokrates. Rozdelil osobnosti ľudí do štyroch základných kategórií podľa živlov a telových tekutín. Poďme sa pozrieť, čo je pre každú z nich typické a v čom sa líšia.

  • Sangvinika vystihuje živosť, hravosť, nápaditosť, uvravenosť, spoločenskosť, bezstarostnosť, optimizmus, dobrodružstvo a nebojácnosť. Ide však o ľudí, ktorí sa môžu ľahko nudiť, konať impulzívne a nedoťahovať veci do konca. Tekutinou sangvinika je krv.
  • Melancholik býva hĺbavý, úctivý, starostlivý, spoločenský, nápomocný, láskavý, kreatívny, má zmysel pre detail, ctí tradície a má rád vo veciach poriadok. Títo jedinci neobľubujú riziko a dobrodružstvo. Ľahko prepadajú depresiám pre krutosti sveta a pre perfekcionizmus bývajú často so svojou prácou nespokojní. Tekutinou melancholika je čierna žlč.
  • Cholerika vystihuje vášnivosť, otvorenosť, súťaživosť, odhodlanosť, túžba po dobrodružstve, cieľavedomosť, ambície, logika a analytika. Nie vždy bývajú cholerici spoločenskí, prepadajú zlým náladám a ľahko sa rozhnevajú. Tekutinou cholerika je žltá žlč.
  • Flegmatika spoznáte ako premýšľavého, pozorného, diplomatického, dôsledného, spoľahlivého, spoločenského a lojálneho človeka, ktorý sa vyhýba konfliktom a rád pomáha druhým. Títo ľudia potrebujú naplnené a hlboké vzťahy. Svojou plachou a pokojnou povahou môžu zmierňovať nadšenie ostatných a tlmiť ich aktivitu a túžbu po zmenách. Tekutinou flegmatika je hlien.

Ako reagujeme pod stresom

I keď každá z vyššie zmienených skupín má mnoho dobrých vlastností, pod stresom a tlakom sa ukazuje naša menej príjemná stránka. Čo čakať od ktorého typu osobnosti?

  • Zo sangvinika sa pod stresom stane prudká neriadená emocionálna strela, ktorá nie je schopná dokončiť nič z toho, čo začala.
  • Melancholik bude pod tlakom neprispôsobivý, nekompromisný, pesimistický a sebecký.
  • Cholerika spoznáte podľa jeho panovačného tónu, agresívneho príkreho správania a bezohľadnosti k druhým. 
  • Od flegmatika v čase krízy nečakajte nič. Bude taký lenivý čokoľvek robiť a riešiť, že vás to bude doslova doháňať k šialenstvu!

Pravda alebo prežitok?

Tiež sa vám videlo toto delenie kontroverzné? Vraveli ste si, že rozdeliť niečo také zložité a komplexné, ako je ľudská osobnosť, iba do štyroch skupín je bláznovstvo a trúfalosť? Niečo podobné si povedali aj vedci zo Severozápadnej univerzity v Illinois v USA, ktorí sa rozhodli prísť na koreň ľudskej mysle dotazníkovým šetrením. Vrátilo sa im vyše 1,5 milióna dotazníkov z celého sveta! A aké bolo ich prekvapenie, keď výsledky zodpovedali rozdeleniu ľudí do oných štyroch skupín! Jednotlivé skupiny pomenovali podľa vybraných kritérií – priemerný, vzorový, rezervovaný a sebecký. Svoje závery dokonca publikovali v roku 2018 v časopise Nature Human Behaviour. Zaujímavosťou je tiež to, že i keď sa všeobecne verí, že osobnosť je nemenná, dáta ukazujú, že osobnostný typ sa môže počas dospievania aj života pozmeniť. A práve toto by mohlo byť ďalším obsahom skúmania.

Príslušnosť k určitej skupine predurčuje isté vaše dispozície, pozitíva aj negatíva a možno ju použiť aj ako istý kompas, čo vám môže robiť dobre a čo nie, akým situáciám sa skôr vyhnúť a ktoré, naopak, vyhľadávať. To možno potom využiť aj pri práci so stresom. Majte však na pamäti, že ide stále len skôr o akési vodidlo ako o 100 % pravdu a návod na život.

(rhl)

Zdroje:

https://www.jhunewsletter.com/article/2018/10/new-study-reveals-four-major-personality-types
https://pressbooks-dev.oer.hawaii.edu/psychology/chapter/what-is-personality/
https://www.psychologytoday.com/intl/blog/progress-notes/201904/personality-typology-and-the-secret-knowing-person
http://www.theaiam.com.au/wp-content/uploads/2016/09/Hippocrates-4-Temperaments-Digital-Copy.pdf

Ďalšie články

""

Prof. Radek Ptáček: Ide o to, naslúchať svojim pocitom

Dlhodobý stres je toxický. Prečo je dôležité byť vnímavý k sebe samému, čo obnáša syndróm vyhorenia a ako si budovať odolnosť voči stresu?
Čítajte viac >
""

Krok za krokom – ako sa cítiť šťastnejší?

Životná spokojnosť je stav mysle, keď sa cítime príjemne v súvislosti s tým, kde sa v živote nachádzame a čo sme vybudovali či získali. Neznamená, že už nie je o čo usilovať, a ani to neznamená, že by sme neprežívali útrapy a prehry.
Čítajte viac >
""

Uklidňujúca sila valeriány, medovky a mäty

Napätie, obavy, strach či úzkosti - mnohé ťažkosti môžu pomôcť zvrátiť rokmi overené rastliny s komplexom látok, ktoré majú upokojujúce a relaxačné účinky.
Čítajte viac >