Skip to content

Stres, úzkosť, panický atak, fóbia – čo znamenajú jednotlivé pojmy

Stres, úzkosť, panický atak, fóbia – čo znamenajú jednotlivé pojmy

V problematike duševného zdravia sa používa veľké množstvo pojmov, ktoré nie vždy musí každý poznať. V nasledujúcom článku vám predstavíme tie najznámejšie a opíšeme, ako ich spoznať.

Duševné zdravie je svetovou zdravotníckou organizáciou definované ako „pocit pohody, v ktorom si jedinec uvedomuje svoj vlastný potenciál, dokáže sa vyrovnať s bežným životným stresom, môže pracovať produktívne a plodne a je schopný prispievať v prospech svojej komunity“.

Bohužiaľ, psychické ochorenie so sebou stále nesie stigmu, sociálne vylúčenie či diskrimináciu. A to aj napriek tomu, že máme nástroje na liečbu mnohých duševných chorôb a títo ľudia tak môžu žiť kvalitný život.

Čo je to stres

Stres je prirodzená ľudská reakcia, vďaka ktorej môžeme reagovať na každodenné výzvy. Podstatný je však náš prístup k stresu, ktorý môžeme rozdeliť na dve skupiny – na ten „dobrý,“ teda eustres, a „zlý“ distres.

  • Za eustres považujeme také situácie, ktoré v nás síce môžu vyvolávať obavy či pocity frustrácie, ale zároveň aj šťastie a naplnenie. Obvykle ide o krátkodobú záležitosť, ktorá má jasné riešenie. A aj keď môže ísť o ťažšiu úlohu, stále je v našich silách ho zvládnuť. Ak sa cítime dobre, máme obvykle viac psychickej kapacity zvládať aj ťažšie úlohy a hodnotiť ich potom ako eustresové. Dokonca sa na našom fyzickom zdraví podpisujú pozitívne.
  • Oproti tomu v jasnej opozícii stojí distres. Ide o situácie, ktoré v nás vyvolávajú úzkosť, frustráciu a beznádej. Pozitívne emócie v tomto prípade nenájdeme. Môže ísť o krátkodobé, ale aj o dlhodobé záležitosti. Distres sa tiež podpisuje na našom fyzickom zdraví, a to negatívne. Ako distres máme tendenciu hodnotiť situácie v čase, keď sa sami necítime veľmi dobre. V takom stave nie sme schopní dané udalosti vyriešiť a naopak sa cítime úlohami zahltení. 

Čo je to úzkosť

Často zamieňané bývajú významy slov strach, úzkosť a fóbia. Strach je na rozdiel od úzkosti reakciou na možnú reálnu hrozbu. Úzkosť môžeme tiež vnímať ako strach, ale z vecí, ktoré sa pravdepodobne nikdy nestanú, či z bežných denných aktivít. Určitá miera strachu je zdravá a pomáha nám byť v strehu vo chvíľach, ktoré môžu byť nebezpečné. Ale pokiaľ sa bojíme neustále, naše každodenné fungovanie bude narušené. Omnoho horšie sa nám bude rozhodovať o dôležitých veciach. Naše telo bude v tenzii, dýchanie môže byť zrýchlené, rovnako ako srdcová frekvencia. Nie je neobvyklé, že ľudia s úzkostnou poruchou mávajú tráviace ťažkosti, problémy so spánkom alebo sú častejšie unavení. A niet sa čo diviť, keď takmer neustále ich myseľ ovládajú starosti a pociťujú vnútorný nepokoj či napätie. 

Čo je to panický atak

Niekedy sa môže stať, že sa úzkosť vystupňuje a prejde až do panického ataku. Ak ste ho nikdy nezažili či nevideli, môžete si ju ľahko pomýliť so srdcovým infarktom. Nemusíte sa však báť, nie je nebezpečný. Ako rýchlo príde, tak aj odíde. Lekár vám však môže predpísať medikáciu, aby ste obdobným situáciám boli schopní predchádzať. Atak spoznáte podľa zrýchleného dychu a pocitu nemožnosti sa nadýchnuť, strachu zo smrti, bolesti na hrudi, búšenia srdca a kŕčom predovšetkým v rukách.

Čo je to fóbia

Ak máme z niečoho „iba“ strach, dokážeme si s tým väčšinou poradiť sami. Len čo však máme z niečoho fóbiu, nie sme schopní fungovať. Napr. pri strachu z lietania sme schopní do lietadla nastúpiť, pretože chápeme, že to inak nepôjde, ak chceme letieť na dovolenku. Pri fóbii z lietania na dovolenku nepoletíme. Ide o strach, ktorý je neprekonateľný. Môžeme ho mať z rôznych vecí či situácií – z pavúkov, psov, hadov, ľudí, uzavretých priestorov, otvorených priestorov, preplnených priestorov, výšok, telefonovania, rozprávania na verejnosti, tmy, nových vecí atď. Dobrou správou však je, že v starostlivosti psychiatra či psychológa je možné sa fóbie zbaviť. A to postupným vystavovaním sa stresovým situáciám.

(rhl)

Zdroje:

https://www.paho.org/en/topics/mental-health
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/anxiety/symptoms-causes/syc-20350961
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/depression/symptoms-causes/syc-20356007
https://www.medicalnewstoday.com/articles/eustress-vs-distress
https://www.mcleanhospital.org/essential/fear-phobias

Ďalšie články

""

Prof. Radek Ptáček: Ide o to, naslúchať svojim pocitom

Dlhodobý stres je toxický. Prečo je dôležité byť vnímavý k sebe samému, čo obnáša syndróm vyhorenia a ako si budovať odolnosť voči stresu?
Čítajte viac >
""

Krok za krokom – ako sa cítiť šťastnejší?

Životná spokojnosť je stav mysle, keď sa cítime príjemne v súvislosti s tým, kde sa v živote nachádzame a čo sme vybudovali či získali. Neznamená, že už nie je o čo usilovať, a ani to neznamená, že by sme neprežívali útrapy a prehry.
Čítajte viac >
""

Uklidňujúca sila valeriány, medovky a mäty

Napätie, obavy, strach či úzkosti - mnohé ťažkosti môžu pomôcť zvrátiť rokmi overené rastliny s komplexom látok, ktoré majú upokojujúce a relaxačné účinky.
Čítajte viac >