Čo je to úzkosť

Úzkosť je prirodzená obranná reakcia organizmu na stres. Patrí medzi adaptačné mechanizmy, ktoré nám pomáhajú prispôsobiť sa v situáciách mimo svojej komfortnej zóny a často nás motivujú k zvládnutiu mnohých životných výziev. Dlhodobá a intenzívna úzkosť však nie je v poriadku a patrí už k patologickým javom a poruchám.

Úzkosť niekedy býva ťažko definovateľná, aj keď ju cítime a prejavuje sa u nás cez najrôznejšie fyzické symptómy, nemusíme mať jasnú predstavu o tom, čo konkrétne ju spôsobuje. Úzkostné poruchy totiž často nemajú zodpovedajúce stresové podnety a vznikajú aj bez zjavných a jasne rozpoznateľných príčin.

Aké rozlišujeme úzkostné poruchy

Úzkostných porúch existuje celý rad. Patria medzi ne napríklad:

Príčiny vzniku úzkosti

Vedci zistili, že väčšinovo sa úzkosť prejavuje u žien a môže byť spôsobená tiež užívaním niektorých liekov, najmä návykových látok, keď je úzkosť v podstate priamym dôsledkom intoxikácie či abstinenčných príznakov. Okrem toho však býva adekvátnou reakciou na stresové faktory v našom živote a jednou z možných príčin sú aj niektoré ochorenia, napríklad hormonálne poruchy a ochorenia štítnej žľazy. Ide okrem iného o hormonálnu nerovnováhu v prípade hypotyreózy (znížená funkcia štítnej žľazy) i hypertyreózy (zvýšená funkcia štítnej žľazy) alebo tiež o nedostatok hormónov serotonínu a dopamínu. Úplne bežne potom úzkosti súvisia s najrôznejšími duševnými poruchami a psychózami. V priebehu úzkosti dochádza k zníženiu hormónov serotonínu a dopamínu, ktoré zodpovedajú za našu dobrú náladu a motiváciu k výkonom, preto sú pri úzkostných poruchách tieto deficity viditeľné.
Spúšťačom úzkosti môžu byť akútne stresové situácie, nedostatok spánku, strach z budúcnosti či strach o svojich blízkych vplyvom traumatizujúcich udalostí. Niektorí ľudia sú však úzkostnejší a s chronickou úzkosťou zápasia po celý život, úzkosti potom u nich môžu spustiť aj nepatrné alebo ťažko rozpoznateľné podnety. Napriek tomu vždy stojí za to s príčinami týchto ťažkostí psychoterapeuticky pracovať. Úzkostní ľudia sa cielene vyhýbajú niektorým situáciám, pretože vedia, že v nich vzbudzujú tento typ pocitov. S úzkosťou treba tiež pracovať v prípade autistických osôb vrátane tých s vysoko funkčným autizmom, ktoré môžu pociťovať silnú úzkosť mimo svojej komfortnej zóny.

Príznaky úzkosti

Medzi typické príznaky úzkosti patria:

Zažili ste niekedy stav, keď vám po chrbte smerom od hlavy a krku behali tisíce bodavých ihiel? Mali ste pocit, že máte v žalúdku zabodnutý nôž a bojíte sa, že úplne stratíte vedomie a spadnete na zem ako gumový panák? Potom išlo o záchvat úzkosti.

Ako predchádzať úzkosti a panickým atakom

Úzkosti prichádzajú plazivo a vznikajú náhle – často aj bez zjavného zodpovedajúceho a jasne rozpoznateľného vonkajšieho podnetu, a preto sú zákerné. Životný štýl citlivejších osôb by preto mal byť prispôsobený týmto rizikám. V prvom rade pomáha eliminovať čo najviac negatívnych stresových faktorov v živote a potom je dobré zamerať sa tiež na pestovanie odolnosti proti stresu.

Úzkostní ľudia dokážu so svojou úzkosťou pracovať tak, že sa cielene vyhýbajú situáciám mimo svojej komfortnej zóny, ktoré v nich práve úzkostné stavy vyvolávajú. To však nie je vždy možné, preto si úzkosť často vyžaduje psychoterapiu a psychiatrickú liečbu v podobe užívania psychofarmák. Navyše vyhýbanie sa rôznym situáciám značne obmedzuje náš život, preto je dobré aj s týmto v rámci psychoterapie pracovať. Čo všetko môžete pre seba urobiť, aby ste predchádzali úzkostiam alebo sa ich naučili sami zvládať?

Tipy a rady pre prevenciu zvládania úzkostí:

Terapia úzkostných porúch

V prípade diagnostikovaných úzkostných porúch, keď už nezvládnete situáciu sami, sa nevyhnete psychiatrickej liečbe. Tá v ťažších prípadoch spočíva v cielenej medikácii a krátkodobom podávaní anxiolytík, teda liekov proti úzkosti, ktoré však vyvolávajú závislosť, alebo moderných antidepresív, ktoré možno užívať dlhodobo. Niekedy sa ponúkajú tiež antihistaminiká, ktoré pomáhajú tlmiť neprimerané úzkostné reakcie a podporujú dobrý spánok bez toho, aby od týchto liekov vznikala závislosť.

V prvom rade by vám však lekár mal ponúknuť psychoterapiu, vhodná je kognitívna behaviorálna terapia, rôzne dynamické psychoterapeutické postupy a učenie techniky mindfulness. Táto technika umožňuje väčšiu všímavosť voči vlastnému telu a pocitom, čo vám pomôže včas rozpoznať, čo sa deje a prečo. Vďaka tomuto návodu sa potom  ľahšie naučíte svojim úzkostiam nielen rozumieť, ale tiež predchádzať. Hneď ako sa úzkosť dostaví, človek by mal cielene vedieť rozpoznať, ako sa cíti a prečo, čo v tejto chvíli môže pre seba urobiť, aby neprepadol panike. Techniky zvládania úzkostí sú veľmi dôležité hlavne pre mladých ľudí, ktorí sú pod tlakom súčasných nárokov na výkon alebo očakávania spoločnosti, a tiež v prípade straty životného záujmu a zmyslu života.

Uvoľnite sa!

Pripravili sme pre vás multimediálnu galériu, v ktorej rýchlo nájdete inšpiráciu, aby ste sa cítili dobre.

Inšpiráciu nájdete v galérii.

Magazín

""

Prof. Radek Ptáček: Ide o to, naslúchať svojim pocitom

Dlhodobý stres je toxický. Prečo je dôležité byť vnímavý k sebe samému, čo obnáša syndróm vyhorenia a ako si budovať odolnosť voči stresu?
Čítajte viac >
""

Krok za krokom – ako sa cítiť šťastnejší?

Životná spokojnosť je stav mysle, keď sa cítime príjemne v súvislosti s tým, kde sa v živote nachádzame a čo sme vybudovali či získali. Neznamená, že už nie je o čo usilovať, a ani to neznamená, že by sme neprežívali útrapy a prehry.
Čítajte viac >
""

Uklidňujúca sila valeriány, medovky a mäty

Napätie, obavy, strach či úzkosti - mnohé ťažkosti môžu pomôcť zvrátiť rokmi overené rastliny s komplexom látok, ktoré majú upokojujúce a relaxačné účinky.
Čítajte viac >