Valeriána, medovka a mäta – v čom spočíva čaro týchto rastlín?

Valeriána lekárska, medovka lekárska a mäta pieporná sú známou a obľúbenou súčasťou liečivých prípravkov s upokojujúcimi účinkami. Prečo sú práve tieto rastliny spojené s priaznivým vplyvom na napätie, nepokoj alebo nespavosť?

Použitie rastlín v medicíne je široké, mnohokrát ide o suché extrakty, ktoré sú vyrobené za prísne definovaných podmienok zahustením tekutého vodného alebo alkoholického rastlinného extraktu. Tieto prípravky, tzv. fytofarmaká, obsahujú presne definované množstvo látok.

Niektoré fytofarmaká pôsobia pozitívne na duševnú vyrovnanosť. Pri rastlinných preparátoch nevzniká závislosť, čo umožňuje ich dlhodobé užívanie.

Kde sa berie pozitívny účinok rastlín

Čo je dôvodom priaznivých účinkov týchto rastlín? Sú to tzv. sekundárne metabolity, rastlinou produkované látky, ktoré síce nie sú nevyhnutné pre jej základné životné funkcie, ale plnia istú úlohu pri regulácii, detoxikácii, rozmnožovaní alebo obrane rastlín proti mikroorganizmom. U mnohých z nich boli objavené pozitívne účinky na ľudský organizmus a niektoré nachádzajú uplatnenie v medicíne. Doposiaľ boli opísané stovky tisíc sekundárnych metabolitov – zrejme najznámejšie sú antibiotiká, ďalej je možné menovať napríklad alkaloidy, flavonoidy, saponíny, triesloviny alebo terpény. 

Valeriána lekárska

V medicíne sa používa koreň valeriány. Valeriána lekárska (latinsky Valeriana officinalis) obsahuje niekoľko desiatok sekundárnych metabolitov. Najvýznamnejšie z nich sú terpény, ďalej obsahuje tiež silice a ďalšie látky ako kyselina valerénová a valeporiáty. Látky nachádzajúce sa vo valeriáne sú charakterizované upokojujúcimi (sedatívnymi) a relaxačnými účinkami, ktoré poznali už naše babičky a boli opakovane preukázané vedeckými štúdiami. Valeriána sa používa pri stavoch nepokoja alebo pri poruchách spánku. Užívanie valeriány sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám.  

Medovka lekárska

Medovkový list je bohatý na celý rad polyfenolov a aldehydy citral a neral. Usušený list aj extrakt sa odporúča pre navodenie útlmu nervovej sústavy, napr. pri nespavosti. Medovka lekárska (lat. Melissa officinalis) tiež uvoľňuje svalové napätie.

Mäta pieporná 

Listy mäty piepornej (lat. Mentha piperita) obsahujú vonnú silicu mentol, ktorá im dodáva typickú vôňu. Látky nachádzajúce sa v mäte piepornej – silice, flavóny, kyselina rozmarínová aj ďalšie – pôsobia priaznivo na trávenie a kŕče. Má tiež bakteriostatický účinok.

Priaznivý vplyv na navodenie a kvalitu spánku sú známe aj pri ďalších rastlinách, ako je napríklad chmeľ obyčajný, ľubovník bodkovaný a mučenka opletavá. Aj tieto rastliny bývajú súčasťou liečivých prípravkov.

Sila rastlín v boji proti nespavosti

Ak máte problémy so zaspávaním, vyskúšajte fytofarmaká, teda lieky s látkami prírodného pôvodu, ktoré obsahujú suché extrakty liečivých rastlín. Niektoré svojimi účinkami pomáhajú navodiť vnútorný pokoj a sú nápomocné pri problémoch s nespavosťou daných celodenným vnútorným napätím, nepokojom a nervozitou. Výhodou týchto rastlinných prípravkov je malá pravdepodobnosť nežiaducich účinkov a predávkovania pri dodržiavaní dávkovania.

Lieky Persen a Persen Forte obsahujú presne stanovené množstvo suchých extraktov z koreňa valeriány, listu medovky a mäty piepornej a sú v predaji v lekárni bez lekárskeho predpisu. Tieto fytofarmaká sú vhodné na pravidelné a dlhodobé užívanie. V prípade tehotenstva, pri dojčení, ak trpíte alergiami alebo pri niektorých vzácnych ochoreniach odporúčame poradiť sa o užívaní konkrétnych prípravkov so svojím lekárom alebo lekárnikom. 

Pred použitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa.

(lexi) 

Zdroje: